Murata Electronics North America GRT21BC8YA225ME13L
GRT21BC8YA225ME13L picture photo
Mfg. Part Number
GRT21BC8YA225ME13L
Brief Description
CAP CER 2.2UF 35V 20% X6S 0805
Datasheet Download
GRT21BC8YA225ME13L.pdf
Availability of GRT21BC8YA225ME13L
QUANTITY
GRT21BC8YA225ME13L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT21BC8YA225ME13L
Internal Part NumberEIS-GRT21BC8YA225ME13L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT21BC8YA225ME13L
Related LinksGRT21BC8Y, GRT21BC8YA225ME13L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT21BC8YA225ME13L Details Description
Related parts for GRT21BC8YA225ME13L
IC FPGA 192 I/O 280CSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC OCTAL POWER MANAGER 64-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.21M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf