Murata Electronics North America GRT21BR60J106KE01L
GRT21BR60J106KE01L picture photo
Mfg. Part Number
GRT21BR60J106KE01L
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V 10% X5R 0805
Datasheet Download
GRT21BR60J106KE01L.pdf
Availability of GRT21BR60J106KE01L
QUANTITY
GRT21BR60J106KE01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT21BR60J106KE01L
Internal Part NumberEIS-GRT21BR60J106KE01L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)