Murata Electronics North America GRT21BR60J335ME13L
GRT21BR60J335ME13L picture photo
Mfg. Part Number
GRT21BR60J335ME13L
Brief Description
CAP CER 3.3UF 6.3V 20% X5R 0805
Datasheet Download
GRT21BR60J335ME13L.pdf
Availability of GRT21BR60J335ME13L
QUANTITY
GRT21BR60J335ME13L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT21BR60J335ME13L
Internal Part NumberEIS-GRT21BR60J335ME13L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT21BR60J335ME13L
Related LinksGRT21BR60, GRT21BR60J335ME13L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT21BR60J335ME13L Details Description
Related parts for GRT21BR60J335ME13L
IDC CABLE - MCG40K/MC40F/X datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 30POS datasheet.pdf