Murata Electronics North America GRT21BR61A475ME13L
GRT21BR61A475ME13L picture photo
Mfg. Part Number
GRT21BR61A475ME13L
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V 20% X5R 0805
Datasheet Download
GRT21BR61A475ME13L.pdf
Availability of GRT21BR61A475ME13L
QUANTITY
GRT21BR61A475ME13L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT21BR61A475ME13L
Internal Part NumberEIS-GRT21BR61A475ME13L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT21BR61A475ME13L
Related LinksGRT21BR61, GRT21BR61A475ME13L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT21BR61A475ME13L Details Description
Related parts for GRT21BR61A475ME13L
RELAY SSR SPST 10A@530VAC PHASE datasheet.pdf
CABLE SMB-RA/SMB-RA 12" RG-316DS datasheet.pdf
ATTENUATOR BNC MALE-FEMALE 3DB datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 8A 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
350 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf