Murata Electronics North America GRT31CC80G476ME01L
GRT31CC80G476ME01L picture photo
Mfg. Part Number
GRT31CC80G476ME01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47UF 4V 20% X6S 1206
Datasheet Download
GRT31CC80G476ME01L.pdf
Availability of GRT31CC80G476ME01L
QUANTITY
GRT31CC80G476ME01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT31CC80G476ME01L
Internal Part NumberEIS-GRT31CC80G476ME01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT31CC80G476ME01L
Related LinksGRT31CC80, GRT31CC80G476ME01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT31CC80G476ME01L Details Description
Related parts for GRT31CC80G476ME01L
RES SMD 9.09K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ENCODER ADAPTER datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf