Murata Electronics North America GRT31CC80G476ME01L
GRT31CC80G476ME01L picture photo
Mfg. Part Number
GRT31CC80G476ME01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47UF 4V 20% X6S 1206
Datasheet Download
GRT31CC80G476ME01L.pdf
Availability of GRT31CC80G476ME01L
QUANTITY
GRT31CC80G476ME01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT31CC80G476ME01L
Internal Part NumberEIS-GRT31CC80G476ME01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT31CC80G476ME01L
Related LinksGRT31CC80, GRT31CC80G476ME01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT31CC80G476ME01L Details Description
Related parts for GRT31CC80G476ME01L
RES SMD 3.3M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf