Murata Electronics North America GRT31CR61A476KE13L
GRT31CR61A476KE13L picture photo
Mfg. Part Number
GRT31CR61A476KE13L
Brief Description
CAP CER 47UF 10V 10% X5R 1206
Datasheet Download
GRT31CR61A476KE13L.pdf
Availability of GRT31CR61A476KE13L
QUANTITY
GRT31CR61A476KE13L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT31CR61A476KE13L
Internal Part NumberEIS-GRT31CR61A476KE13L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT31CR61A476KE13L
Related LinksGRT31CR61, GRT31CR61A476KE13L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT31CR61A476KE13L Details Description
Related parts for GRT31CR61A476KE13L
AC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
DEMO MIFARE 4 TAG SETS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 200V SCREW datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ6B datasheet.pdf
CONN PLUG 2P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf