Murata Electronics North America GRT31CR61A476ME13L
GRT31CR61A476ME13L picture photo
Mfg. Part Number
GRT31CR61A476ME13L
Brief Description
CAP CER 47UF 10V 20% X5R 1206
Datasheet Download
GRT31CR61A476ME13L.pdf
Availability of GRT31CR61A476ME13L
QUANTITY
GRT31CR61A476ME13L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT31CR61A476ME13L
Internal Part NumberEIS-GRT31CR61A476ME13L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT31CR61A476ME13L
Related LinksGRT31CR61, GRT31CR61A476ME13L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT31CR61A476ME13L Details Description
Related parts for GRT31CR61A476ME13L
RES SMD 143 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 3W SMB datasheet.pdf
IC MPU RESET MON 2.93V SOT-23 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200MHZ 12DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC SOC 64K SMART CARD READ 68QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 300MA 10.7 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf