Murata Electronics North America GRT31CR61C106KE01L
GRT31CR61C106KE01L picture photo
Mfg. Part Number
GRT31CR61C106KE01L
Brief Description
CAP CER 10UF 16V 10% X5R 1206
Datasheet Download
GRT31CR61C106KE01L.pdf
Availability of GRT31CR61C106KE01L
QUANTITY
GRT31CR61C106KE01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT31CR61C106KE01L
Internal Part NumberEIS-GRT31CR61C106KE01L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT31CR61C106KE01L
Related LinksGRT31CR61, GRT31CR61C106KE01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT31CR61C106KE01L Details Description
Related parts for GRT31CR61C106KE01L
IC DELAY LINE 5TAP 35NS 8UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 300VAC RADIAL datasheet.pdf