Murata Electronics North America GRT31CR61C106ME01L
GRT31CR61C106ME01L picture photo
Mfg. Part Number
GRT31CR61C106ME01L
Brief Description
CAP CER 10UF 16V 20% X5R 1206
Datasheet Download
GRT31CR61C106ME01L.pdf
Availability of GRT31CR61C106ME01L
QUANTITY
GRT31CR61C106ME01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT31CR61C106ME01L
Internal Part NumberEIS-GRT31CR61C106ME01L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT31CR61C106ME01L
Related LinksGRT31CR61, GRT31CR61C106ME01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT31CR61C106ME01L Details Description
Related parts for GRT31CR61C106ME01L
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 200PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
INFEED TRACK datasheet.pdf
POT 500 OHM CERM 2W +/-100 PPM datasheet.pdf