Murata Electronics North America GRT31CR61E106KE01L
GRT31CR61E106KE01L picture photo
Mfg. Part Number
GRT31CR61E106KE01L
Brief Description
CAP CER 10UF 25V 10% X5R 1206
Datasheet Download
GRT31CR61E106KE01L.pdf
Availability of GRT31CR61E106KE01L
QUANTITY
GRT31CR61E106KE01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT31CR61E106KE01L
Internal Part NumberEIS-GRT31CR61E106KE01L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT31CR61E106KE01L
Related LinksGRT31CR61, GRT31CR61E106KE01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT31CR61E106KE01L Details Description
Related parts for GRT31CR61E106KE01L
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC MUX RGB HI-SPEED SINGLE 8SOIC datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 10-12AWG SILVR datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 10W datasheet.pdf