Murata Electronics North America GRT31CR61H155ME01L
GRT31CR61H155ME01L picture photo
Mfg. Part Number
GRT31CR61H155ME01L
Brief Description
CAP CER 1.5UF 50V 20% X5R 1206
Datasheet Download
GRT31CR61H155ME01L.pdf
Availability of GRT31CR61H155ME01L
QUANTITY
GRT31CR61H155ME01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT31CR61H155ME01L
Internal Part NumberEIS-GRT31CR61H155ME01L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT31CR61H155ME01L
Related LinksGRT31CR61, GRT31CR61H155ME01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT31CR61H155ME01L Details Description
Related parts for GRT31CR61H155ME01L
IDC CABLE-APK50A/ AE50G / APK50A datasheet.pdf
DIE SET RJ45 & CATV "F" datasheet.pdf
IC RCVR 8BIT LVDS 56-TSSOP datasheet.pdf
IC FREQUENCY GENERATOR 56TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.8K OHM 9SIP datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.25% 0.3W 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 6W datasheet.pdf