TT Electronics/IRC GS-3-100-4702-F-LF
GS-3-100-4702-F-LF picture photo
Mfg. Part Number
GS-3-100-4702-F-LF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47K OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
GS-3-100-4702-F-LF.pdf
Availability of GS-3-100-4702-F-LF
QUANTITY
GS-3-100-4702-F-LF Order Process
Ship out your order
Specifications of GS-3-100-4702-F-LF
Internal Part NumberEIS-GS-3-100-4702-F-LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesGS-3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.224" Dia x 0.516" L (5.70mm x 13.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GS-3-100-4702-F-LF
Related LinksGS-3-100-, GS-3-100-4702-F-LF Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
GS-3-100-4702-F-LF Details Description
Related parts for GS-3-100-4702-F-LF
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,WHT,ENHCD,C5 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 230V datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
MULTI-MODE DUPLEX FIBER CABLE, S datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf