Sullins Connector Solutions GSA40DRSH-S288
GSA40DRSH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GSA40DRSH-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND
Datasheet Download
GSA40DRSH-S288.pdf
Availability of GSA40DRSH-S288
QUANTITY
GSA40DRSH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSA40DRSH-S288
Internal Part NumberEIS-GSA40DRSH-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSA40DRSH-S288
Related LinksGSA40DR, GSA40DRSH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSA40DRSH-S288 Details Description
Related parts for GSA40DRSH-S288
CONN HEADR BRKWAY .100 32POS R/A datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 28AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 30A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT 48TSOP datasheet.pdf
LED SUP CC/CV AC/DC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf