Sullins Connector Solutions GSC10DREN
GSC10DREN picture photo
Mfg. Part Number
GSC10DREN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET
Datasheet Download
GSC10DREN.pdf
Availability of GSC10DREN
QUANTITY
GSC10DREN Order Process
Ship out your order
Specifications of GSC10DREN
Internal Part NumberEIS-GSC10DREN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSC10DREN
Related LinksGSC1, GSC10DREN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSC10DREN Details Description
Related parts for GSC10DREN
CUTTER TIP ANGLED FLUSH 4" datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 1600V 550A datasheet.pdf
CONN RING 4AWG #10 SOLIS datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf