Sullins Connector Solutions GSC12DRAS-S734
GSC12DRAS-S734 picture photo
Mfg. Part Number
GSC12DRAS-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A SLD
Datasheet Download
GSC12DRAS-S734.pdf
Availability of GSC12DRAS-S734
QUANTITY
GSC12DRAS-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSC12DRAS-S734
Internal Part NumberEIS-GSC12DRAS-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSC12DRAS-S734
Related LinksGSC12DR, GSC12DRAS-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSC12DRAS-S734 Details Description
Related parts for GSC12DRAS-S734
ANTENNA CDMA/F2 R/A HINGED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf