Sullins Connector Solutions GSC15DRAN
GSC15DRAN picture photo
Mfg. Part Number
GSC15DRAN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
GSC15DRAN.pdf
Availability of GSC15DRAN
QUANTITY
GSC15DRAN Order Process
Ship out your order
Specifications of GSC15DRAN
Internal Part NumberEIS-GSC15DRAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSC15DRAN
Related LinksGSC1, GSC15DRAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSC15DRAN Details Description
Related parts for GSC15DRAN
IC Z8 33MHZ MULT/DIV 44-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 29A TO220AB datasheet.pdf
INDICATOR 110V 22MM PROM GREEN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 5A 14V datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 13POS VERT .100 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN THREADED 1POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 1.105A 120 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf