| Internal Part Number | EIS-GSC25DRTI-S93 | |
| Gender | Female | |
| Number of Positions/Bay/Row | 25 | |
| Number of Positions | 50 | |
| Card Thickness | 0.093" (2.36mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Solder | |
| Color | Black | |
| Flange Feature | Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40 | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Material - Insulation | Polyamide (PA9T) | |
| Read Out | Dual | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | GSC25DRTI-S93 | |
| Related Links | GSC25D, GSC25DRTI-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor | |
 | 81-4 | BATTERY STRAP 9V SHD T STYLE 4" | datasheet.pdf | |