| Internal Part Number | EIS-GSC26DRES-S13 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge | |
| Gender | Female | |
| Number of Positions/Bay/Row | 26 | |
| Number of Positions | 52 | |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Features | Card Extender | |
| Mounting Type | Board Edge, Straddle Mount | |
| Termination | Solder Eyelet(s) | |
| Color | Black | |
| Flange Feature | Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Material - Insulation | Polyamide (PA9T) | |
| Read Out | Dual | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | GSC26DRES-S13 | |
| Related Links | GSC26D, GSC26DRES-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor | |
 | 5787082-2 | D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | datasheet.pdf | |