Sullins Connector Solutions GSC50DRXI-S734
GSC50DRXI-S734 picture photo
Mfg. Part Number
GSC50DRXI-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GSC50DRXI-S734.pdf
Availability of GSC50DRXI-S734
QUANTITY
GSC50DRXI-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSC50DRXI-S734
Internal Part NumberEIS-GSC50DRXI-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSC50DRXI-S734
Related LinksGSC50DR, GSC50DRXI-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSC50DRXI-S734 Details Description
Related parts for GSC50DRXI-S734
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 40A DO203AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER BP 56POS 4COL VERT datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 30MA 80 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf