Sullins Connector Solutions GSM10DRES
GSM10DRES picture photo
Mfg. Part Number
GSM10DRES
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET
Datasheet Download
GSM10DRES.pdf
Availability of GSM10DRES
QUANTITY
GSM10DRES Order Process
Ship out your order
Specifications of GSM10DRES
Internal Part NumberEIS-GSM10DRES
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSM10DRES
Related LinksGSM1, GSM10DRES Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSM10DRES Details Description
Related parts for GSM10DRES
FILTR 3TERM 10MHZ TO 300MHZ SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 24POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SER 250NS 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPED 37POS datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
FERRITE CORE PQ 3.3UH N49 datasheet.pdf
DEVICE MARKER THM ET S7 300-2 TU datasheet.pdf
CONN HDR 49POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf