Sullins Connector Solutions GSM10DTMT-S189
GSM10DTMT-S189 picture photo
Mfg. Part Number
GSM10DTMT-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GSM10DTMT-S189.pdf
Availability of GSM10DTMT-S189
QUANTITY
GSM10DTMT-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSM10DTMT-S189
Internal Part NumberEIS-GSM10DTMT-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSM10DTMT-S189
Related LinksGSM10DT, GSM10DTMT-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSM10DTMT-S189 Details Description
Related parts for GSM10DTMT-S189
CONN HEADER 35PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT STR 80POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
RES 56 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 5MM BICLR RED/GRN 0.600" datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 30-200MM PNP 12-24V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf