Sullins Connector Solutions GSM12DRSD-S288
GSM12DRSD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GSM12DRSD-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GSM12DRSD-S288.pdf
Availability of GSM12DRSD-S288
QUANTITY
GSM12DRSD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSM12DRSD-S288
Internal Part NumberEIS-GSM12DRSD-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSM12DRSD-S288
Related LinksGSM12DR, GSM12DRSD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSM12DRSD-S288 Details Description
Related parts for GSM12DRSD-S288
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANSISTOR RF 20W GAAS NI-360 datasheet.pdf
EXTRUSION FRONT NON-EMC 4.4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 180MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf