Sullins Connector Solutions GSM15DRMH-S288
GSM15DRMH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GSM15DRMH-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GSM15DRMH-S288.pdf
Availability of GSM15DRMH-S288
QUANTITY
GSM15DRMH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSM15DRMH-S288
Internal Part NumberEIS-GSM15DRMH-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSM15DRMH-S288
Related LinksGSM15DR, GSM15DRMH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSM15DRMH-S288 Details Description
Related parts for GSM15DRMH-S288
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24271-758 datasheet.pdf
RES 34.4 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.48A 179 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf