Sullins Connector Solutions GSM18DTKI-S288
GSM18DTKI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GSM18DTKI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GSM18DTKI-S288.pdf
Availability of GSM18DTKI-S288
QUANTITY
GSM18DTKI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSM18DTKI-S288
Internal Part NumberEIS-GSM18DTKI-S288
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSM18DTKI-S288
Related LinksGSM18DT, GSM18DTKI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSM18DTKI-S288 Details Description
Related parts for GSM18DTKI-S288
CONN HEADER .100" SNGL STR 18POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
OSC MEMS 57.849MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.92K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC SW LVDS CROSSBAR 20TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN M12 3POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf