Sullins Connector Solutions GSM22DRSD
GSM22DRSD picture photo
Mfg. Part Number
GSM22DRSD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GSM22DRSD.pdf
Availability of GSM22DRSD
QUANTITY
GSM22DRSD Order Process
Ship out your order
Specifications of GSM22DRSD
Internal Part NumberEIS-GSM22DRSD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSM22DRSD
Related LinksGSM2, GSM22DRSD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSM22DRSD Details Description
Related parts for GSM22DRSD
IC AMP MMIC 80MA 4.5V SOT343 datasheet.pdf
LABEL S LAM DM POLY WHT .50X.75" datasheet.pdf
TOOL CRIMPER 6 3 F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
29 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 96MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING STRAIN RELI datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf