Sullins Connector Solutions GSM36DRAI
GSM36DRAI picture photo
Mfg. Part Number
GSM36DRAI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GSM36DRAI.pdf
Availability of GSM36DRAI
QUANTITY
GSM36DRAI Order Process
Ship out your order
Specifications of GSM36DRAI
Internal Part NumberEIS-GSM36DRAI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSM36DRAI
Related LinksGSM3, GSM36DRAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSM36DRAI Details Description
Related parts for GSM36DRAI
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC LATCH QUAD BISTABLE 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A SOT-223 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES 100K OHM .3W .001% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET 2.54MM 6 CONTACTS datasheet.pdf
CONN RETAINER SINGLE ROW 3POS datasheet.pdf