Vishay Semiconductor/Diodes Division GSOT15C-HG3-18
GSOT15C-HG3-18 picture photo
Mfg. Part Number
GSOT15C-HG3-18
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 28.8VC SOT23
Datasheet Download
GSOT15C-HG3-18.pdf
Availability of GSOT15C-HG3-18
QUANTITY
GSOT15C-HG3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSOT15C-HG3-18
Internal Part NumberEIS-GSOT15C-HG3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels2
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)16.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp28.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8A (8/20µs)
Power - Peak Pulse345W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency90pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSOT15C-HG3-18
Related LinksGSOT15C, GSOT15C-HG3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GSOT15C-HG3-18 Details Description
Related parts for GSOT15C-HG3-18
IDC CABLE - MKS60K/MC60F/MPD60K datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 800MA 360 MOHM datasheet.pdf
IC 12BIT 200KHZ BIPOL ADC 8VSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V datasheet.pdf
CASE PROFESSIONAL INSTALLER 30A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
IC FRAM 256KBIT 15MHZ 8SOP datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1200V 30A TO247-3 datasheet.pdf