Global Power Technologies Group GSXD030A008S1-D3
GSXD030A008S1-D3 picture photo
Mfg. Part Number
GSXD030A008S1-D3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 80V 30A SOT227
Datasheet Download
GSXD030A008S1-D3.pdf
Availability of GSXD030A008S1-D3
QUANTITY
GSXD030A008S1-D3 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSXD030A008S1-D3
Internal Part NumberEIS-GSXD030A008S1-D3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package13
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBox
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 80V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSXD030A008S1-D3
Related LinksGSXD030A, GSXD030A008S1-D3 Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GSXD030A008S1-D3 Details Description
Related parts for GSXD030A008S1-D3
CONN BUTT SPLICE 18-22AWG datasheet.pdf
CIR BRKR 50A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A SOT25 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 11POS datasheet.pdf
RES 6.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE 9C 32MB SDRAM 64MB FLASH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
VARISTOR 1425V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf