Global Power Technologies Group GSXD060A010S1-D3
GSXD060A010S1-D3 picture photo
Mfg. Part Number
GSXD060A010S1-D3
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 60A SOT227
Datasheet Download
GSXD060A010S1-D3.pdf
Availability of GSXD060A010S1-D3
QUANTITY
GSXD060A010S1-D3 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSXD060A010S1-D3
Internal Part NumberEIS-GSXD060A010S1-D3
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 100V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSXD060A010S1-D3
Related LinksGSXD060A, GSXD060A010S1-D3 Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GSXD060A010S1-D3 Details Description
Related parts for GSXD060A010S1-D3
CONN RECEPT PIN .015-.025" .160" datasheet.pdf
SSD 104GB SCSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SOD123F datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 560 OHM 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 ACCESSORY datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf