| Internal Part Number | EIS-GT11-8DS-HU | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Housings | |
| Series | GT11 | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Housing for Female Insert | |
| Contact Type | Female Socket | |
| Number of Positions | 8 | |
| Pitch | 0.110" (2.80mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.161" (4.10mm) | |