Hirose Electric Co Ltd GT25-8P-2.2H(70)
GT25-8P-2.2H(70) picture photo
Mfg. Part Number
GT25-8P-2.2H(70)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 8POS PCB
Datasheet Download
GT25-8P-2.2H(70).pdf
Availability of GT25-8P-2.2H(70)
QUANTITY
GT25-8P-2.2H(70) Order Process
Ship out your order
Specifications of GT25-8P-2.2H(70)
Internal Part NumberEIS-GT25-8P-2.2H(70)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesGT25
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.087" (2.20mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GT25-8P-2.2H(70)
Related LinksGT25-8P-, GT25-8P-2.2H(70) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
GT25-8P-2.2H(70) Details Description
Related parts for GT25-8P-2.2H(70)
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 1DECK 12A 125V datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 19MM datasheet.pdf