Toshiba Semiconductor & Storage GT30J121(Q)
GT30J121(Q) picture photo
Mfg. Part Number
GT30J121(Q)
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 30A 170W TO3PN
Datasheet Download
GT30J121(Q).pdf
Availability of GT30J121(Q)
QUANTITY
GT30J121(Q) Order Process
Ship out your order
Specifications of GT30J121(Q)
Internal Part NumberEIS-GT30J121(Q)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)30A
Current - Collector Pulsed (Icm)60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.45V @ 15V, 30A
Power - Max170W
Switching Energy1mJ (on), 800µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge-
Td (on/off) @ 25°C90ns/300ns
Test Condition300V, 30A, 24 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3P(N)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GT30J121(Q)
Related LinksGT30J, GT30J121(Q) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
GT30J121(Q) Details Description
Related parts for GT30J121(Q)
SWITCH 5 POS DIP EXTENDED SEALED datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES 12 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 680K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4.5V 10UA datasheet.pdf