Hirose Electric Co Ltd GT32-19DP-0.75H
GT32-19DP-0.75H picture photo
Mfg. Part Number
GT32-19DP-0.75H
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 19POS
Datasheet Download
GT32-19DP-0.75H.pdf
Availability of GT32-19DP-0.75H
QUANTITY
GT32-19DP-0.75H Order Process
Ship out your order
Specifications of GT32-19DP-0.75H
Internal Part NumberEIS-GT32-19DP-0.75H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package77
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesGT32
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions19
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.059" (1.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesShielded, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GT32-19DP-0.75H
Related LinksGT32-19, GT32-19DP-0.75H Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
GT32-19DP-0.75H Details Description
Related parts for GT32-19DP-0.75H
IC REG LDO 2.5V 0.1A 5USMD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL 6W 12V PROG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC DRIVER HI/LO SIDE 8-SOIC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28SO datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 82POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 28POS PNL MNT SKT datasheet.pdf