Hirose Electric Co Ltd GT3B-20DP-2.5DSA(70)
GT3B-20DP-2.5DSA(70) picture photo
Mfg. Part Number
GT3B-20DP-2.5DSA(70)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN 20POS
Datasheet Download
GT3B-20DP-2.5DSA(70).pdf
Availability of GT3B-20DP-2.5DSA(70)
QUANTITY
GT3B-20DP-2.5DSA(70) Order Process
Ship out your order
Specifications of GT3B-20DP-2.5DSA(70)
Internal Part NumberEIS-GT3B-20DP-2.5DSA(70)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.205" (5.20mm)
Contact Mating Length0.276" (7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesMounting Flange
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GT3B-20DP-2.5DSA(70)
Related LinksGT3B-20DP-, GT3B-20DP-2.5DSA(70) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
GT3B-20DP-2.5DSA(70) Details Description
Related parts for GT3B-20DP-2.5DSA(70)
IC REG BOOST ADJ/PROG 0.8A 8UMAX datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMM25S/AE25M/CMM25S datasheet.pdf
RES MO 1W 4.02K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 28AWG 6IN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf