Toshiba Semiconductor & Storage GT50J121(Q)
GT50J121(Q) picture photo
Mfg. Part Number
GT50J121(Q)
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 50A 240W TO3P LH
Datasheet Download
GT50J121(Q).pdf
Availability of GT50J121(Q)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GT50J121(Q) Order Process
Ship out your order
Specifications of GT50J121(Q)
Internal Part NumberEIS-GT50J121(Q)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)50A
Current - Collector Pulsed (Icm)100A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.45V @ 15V, 50A
Power - Max240W
Switching Energy1.3mJ (on), 1.34mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge-
Td (on/off) @ 25°C90ns/300ns
Test Condition300V, 50A, 13 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-3PL
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3P(LH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GT50J121(Q)
Related LinksGT50J, GT50J121(Q) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
GT50J121(Q) Details Description
Related parts for GT50J121(Q)
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 400V 2.7A datasheet.pdf
ZONE5 WHITEBOARD SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 1.1NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V THRU HOLE datasheet.pdf