Hirose Electric Co Ltd GT8E-10P-DS(10)
GT8E-10P-DS(10) picture photo
Mfg. Part Number
GT8E-10P-DS(10)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 2MM 10POS
Datasheet Download
GT8E-10P-DS(10).pdf
Availability of GT8E-10P-DS(10)
QUANTITY
GT8E-10P-DS(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of GT8E-10P-DS(10)
Internal Part NumberEIS-GT8E-10P-DS(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesGT8E
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions Loaded4
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GT8E-10P-DS(10)
Related LinksGT8E-10, GT8E-10P-DS(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
GT8E-10P-DS(10) Details Description
Related parts for GT8E-10P-DS(10)
TRANS PNP 30V 3A TO-126 datasheet.pdf
FIXED IND 3.7UH 17A 4.9 MOHM SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 27A 138W TO263-3 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 706 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf