Amphenol Industrial GTC00A-40-10PW
GTC00A-40-10PW picture photo
Mfg. Part Number
GTC00A-40-10PW
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
GTC00A-40-10PW.pdf
Availability of GTC00A-40-10PW
QUANTITY
GTC00A-40-10PW Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC00A-40-10PW
Internal Part NumberEIS-GTC00A-40-10PW
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert40-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC00A-40-10PW
Related LinksGTC00A-, GTC00A-40-10PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC00A-40-10PW Details Description
Related parts for GTC00A-40-10PW
DUCT WIRE SLOT TYPE G WHT 6' datasheet.pdf
VARISTOR 135V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
TRANS NPN 10V 60MA SOT223 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOEIAJ datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
ML HEAVY DUTY LIMIT SW datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 105MM datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.05% 1/5W 1506 datasheet.pdf