Amphenol Industrial GTC00AF-40-35S(C7)
GTC00AF-40-35S(C7) picture photo
Mfg. Part Number
GTC00AF-40-35S(C7)
Brief Description
CONN RCPT 35POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
GTC00AF-40-35S(C7).pdf
Availability of GTC00AF-40-35S(C7)
QUANTITY
GTC00AF-40-35S(C7) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC00AF-40-35S(C7)
Internal Part NumberEIS-GTC00AF-40-35S(C7)
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions35
Shell Size - Insert40-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC00AF-40-35S(C7)
Related LinksGTC00AF-4, GTC00AF-40-35S(C7) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC00AF-40-35S(C7) Details Description
Related parts for GTC00AF-40-35S(C7)
CONN PLUG 25POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 35W TO263 DPAK datasheet.pdf
2POS LSA-PLUG MODULE 6VDC datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.75-3.63V 10A 36W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 9 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
ROLLER SHORT LEVER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X12V 101W datasheet.pdf