Amphenol Industrial GTC00LCFZ-24-28S
GTC00LCFZ-24-28S picture photo
Mfg. Part Number
GTC00LCFZ-24-28S
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
GTC00LCFZ-24-28S.pdf
Availability of GTC00LCFZ-24-28S
QUANTITY
GTC00LCFZ-24-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC00LCFZ-24-28S
Internal Part NumberEIS-GTC00LCFZ-24-28S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC00LCFZ-24-28S
Related LinksGTC00LCF, GTC00LCFZ-24-28S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC00LCFZ-24-28S Details Description
Related parts for GTC00LCFZ-24-28S
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 34POS 5A datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 155.52MHZ PECL SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 400PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 2W DO204AL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf