Amphenol Industrial GTC020R-10SL-3P(A24)
GTC020R-10SL-3P(A24) picture photo
Mfg. Part Number
GTC020R-10SL-3P(A24)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
GTC020R-10SL-3P(A24).pdf
Availability of GTC020R-10SL-3P(A24)
QUANTITY
GTC020R-10SL-3P(A24) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC020R-10SL-3P(A24)
Internal Part NumberEIS-GTC020R-10SL-3P(A24)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert10SL-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC020R-10SL-3P(A24)
Related LinksGTC020R-10, GTC020R-10SL-3P(A24) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC020R-10SL-3P(A24) Details Description
Related parts for GTC020R-10SL-3P(A24)
WIRE HARNESS NYL NAT 1 1/2 X.10" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 7.62MM datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CABLE COMMUNICATION 1.5M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 20 Position Through Hole Kinked Pin datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT SKT datasheet.pdf