Amphenol Industrial GTC020R-32-15PLC
GTC020R-32-15PLC picture photo
Mfg. Part Number
GTC020R-32-15PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 8POS BOX MT PINS
Datasheet Download
GTC020R-32-15PLC.pdf
Availability of GTC020R-32-15PLC
QUANTITY
GTC020R-32-15PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC020R-32-15PLC
Internal Part NumberEIS-GTC020R-32-15PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert32-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size0 (2), 12 (6)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC020R-32-15PLC
Related LinksGTC020R-, GTC020R-32-15PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC020R-32-15PLC Details Description
Related parts for GTC020R-32-15PLC
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO214AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W DL 15V OUT SIP7 datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN RING UNINS 22-26AWG #2 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 0.17A SOT-23 datasheet.pdf
SMD Sealed Type 4mm Size PVM4 Series datasheet.pdf