Amphenol Industrial GTC02R-14S-5S(A24)
GTC02R-14S-5S(A24) picture photo
Mfg. Part Number
GTC02R-14S-5S(A24)
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
GTC02R-14S-5S(A24).pdf
Availability of GTC02R-14S-5S(A24)
QUANTITY
GTC02R-14S-5S(A24) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC02R-14S-5S(A24)
Internal Part NumberEIS-GTC02R-14S-5S(A24)
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert14S-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC02R-14S-5S(A24)
Related LinksGTC02R-14, GTC02R-14S-5S(A24) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC02R-14S-5S(A24) Details Description
Related parts for GTC02R-14S-5S(A24)
RES SMD 68 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET 240POS DDR2 DIMM GLD datasheet.pdf
RES 866 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.000V SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
SMT 8P8C NO SHIELD 2 PORT datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 1.4A 83 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf