Amphenol Industrial GTC02R-16S-5SX(B30)
GTC02R-16S-5SX(B30) picture photo
Mfg. Part Number
GTC02R-16S-5SX(B30)
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
GTC02R-16S-5SX(B30).pdf
Availability of GTC02R-16S-5SX(B30)
QUANTITY
GTC02R-16S-5SX(B30) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC02R-16S-5SX(B30)
Internal Part NumberEIS-GTC02R-16S-5SX(B30)
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16S-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC02R-16S-5SX(B30)
Related LinksGTC02R-16, GTC02R-16S-5SX(B30) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC02R-16S-5SX(B30) Details Description
Related parts for GTC02R-16S-5SX(B30)
IC REG LDO 8.5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
16MM IND CONTROL PCB SOCKET datasheet.pdf
CONN HEADR 15PS 2MM VERT W/LATCH datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
MINIFIT BMI VERT HDR TIN V-0 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6K OHM 5% 20W datasheet.pdf