Amphenol Industrial GTC02R-24-6P
GTC02R-24-6P picture photo
Mfg. Part Number
GTC02R-24-6P
Brief Description
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
GTC02R-24-6P.pdf
Availability of GTC02R-24-6P
QUANTITY
GTC02R-24-6P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC02R-24-6P
Internal Part NumberEIS-GTC02R-24-6P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert24-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC02R-24-6P
Related LinksGTC02R, GTC02R-24-6P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC02R-24-6P Details Description
Related parts for GTC02R-24-6P
RES SMD 0.39 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 10POS 2.54MM datasheet.pdf
D SUB CONNECTOR LOCATOR PLATE datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
THERM PAD 5519 210X155MM 2.0MM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV RADIAL datasheet.pdf
TOOLING ADAPTER KIT datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf