Amphenol Industrial GTC030-14S-5S
GTC030-14S-5S picture photo
Mfg. Part Number
GTC030-14S-5S
Brief Description
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
GTC030-14S-5S.pdf
Availability of GTC030-14S-5S
QUANTITY
GTC030-14S-5S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC030-14S-5S
Internal Part NumberEIS-GTC030-14S-5S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert14S-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC030-14S-5S
Related LinksGTC030, GTC030-14S-5S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC030-14S-5S Details Description
Related parts for GTC030-14S-5S
XFRMR 40VA SNAP-IN datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
STAINLESS NON PLUG-INSIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf