Amphenol Industrial GTC030-20-33PLC
GTC030-20-33PLC picture photo
Mfg. Part Number
GTC030-20-33PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS PNL MT PINS
Datasheet Download
GTC030-20-33PLC.pdf
Availability of GTC030-20-33PLC
QUANTITY
GTC030-20-33PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC030-20-33PLC
Internal Part NumberEIS-GTC030-20-33PLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert20-33
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC030-20-33PLC
Related LinksGTC030-, GTC030-20-33PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC030-20-33PLC Details Description
Related parts for GTC030-20-33PLC
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
TWNTB 64W.120V.60HZ.FLOR.FDTHRU datasheet.pdf
SCR FAST SW 1400V 150A TO200AB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF DOWN datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 128POS datasheet.pdf
IC SENSOR VGA 1/7.5" MOB 20CSP5 datasheet.pdf
33UF 100V 10X12MM 105C 2500H datasheet.pdf