Amphenol Industrial GTC030-22-2P
GTC030-22-2P picture photo
Mfg. Part Number
GTC030-22-2P
Brief Description
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
GTC030-22-2P.pdf
Availability of GTC030-22-2P
QUANTITY
GTC030-22-2P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC030-22-2P
Internal Part NumberEIS-GTC030-22-2P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert22-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC030-22-2P
Related LinksGTC030, GTC030-22-2P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC030-22-2P Details Description
Related parts for GTC030-22-2P
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 29 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 11.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BLU 3 POS BRSH MTL RTN L datasheet.pdf