Amphenol Industrial GTC030-36-10P
GTC030-36-10P picture photo
Mfg. Part Number
GTC030-36-10P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 48POS PANEL MNT W/PINS
Datasheet Download
GTC030-36-10P.pdf
Availability of GTC030-36-10P
QUANTITY
GTC030-36-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC030-36-10P
Internal Part NumberEIS-GTC030-36-10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC030-36-10P
Related LinksGTC030, GTC030-36-10P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC030-36-10P Details Description
Related parts for GTC030-36-10P
TRANS PNP 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
IC QUAD D/A CONV 12-BIT 20-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 300W TO-270-4 datasheet.pdf
CRIMP DIE PAIR (86760-5001/5002) datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf