Amphenol Industrial GTC030-40-68S(025)
GTC030-40-68S(025) picture photo
Mfg. Part Number
GTC030-40-68S(025)
Brief Description
CONN RCPT 21POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
GTC030-40-68S(025).pdf
Availability of GTC030-40-68S(025)
QUANTITY
GTC030-40-68S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC030-40-68S(025)
Internal Part NumberEIS-GTC030-40-68S(025)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert40-68
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC030-40-68S(025)
Related LinksGTC030-40, GTC030-40-68S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC030-40-68S(025) Details Description
Related parts for GTC030-40-68S(025)
RES SMD 680 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 20POS GOLD SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 62.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 122MA 3.2 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf